پنجشنبه 6 تير 1398 - 24 شوال 1440 - 27 ژوئن 2019
آمار سايت
امروز : 89
ديروز : 144
ماه : 528
شهید سردار علی اكبر حاجی پور

شهید علی اكبر حاجی پور در سال 1330 در شهر آذرشهر از توابع تبريز در خانواده ای مومن و مذهبی ديده به جهان گشود.
تولد او با فقر آغاز شد. پدرش كارگر بود و از دسترنج خود، هزينة خانواده را تامين ميكرد. علی اكبر سال اول ابتدايی را با موفقيت سپری كرد.
شهید حاجی پور هشت ساله بود كه پدرش به علت كار زياد، نقص عضو میشود و از كار ميافتد. علی اكبر كه فرزند ارشد خانواده بود، مجبور ميشود هم كار كند و هم درس بخواند. او در يك كارگاه قالی بافی مشغول كار ميشود تا خرج زندگی خانواده را تامين نمايد.
شهید حاجی پور به رغم تامين معاش خانواده دوره ابتدايی را با موفقيت تمام پشت سر ميگذارد، اما فشار زندگی چنان بر دوش كوچك و ناتوانش سنگينی ميكند كه ناگزير ميشود ترك تحصيل نمايد، ولی علاقه به تحصيل هرگز در او از بين نميرود.
شهید حاجی پور در سال 13۴6 به دليل بيكاری و به اميد يافتن كار، به تهران سفر ميكند. در تهران وارد ارتش ميشود.
پس از مدتی كه با وضع ارتش آشنا ميشود، استعفا ميدهد، اما موافقت نميشود. در ارتش كه چندان جو مساعد نبود، فرائض مذهبی را انجام ميدهد و بخاطر اين كار و به جرم انجام واجبات، چند بار بازداشت ميشود، ولی در هر بازداشت، بيشتر به ماهيت رژيم ستم شاهی پی میبرد.
در سال 1356، در حالی كه انقلاب اسلامی گام های نخستين خود را بر ميداشت، علی اكبر همراه چند نفر از دوستانش، با تعدادی اسلحه و مهمات، از ارتش فرار ميكند.
با اوج گيری انقلاب اسلامی در سال 1357، با كمك مردم محل زندگی اش، چند پايگاه تشكيل ميدهد و به سازماندهی نيروهاي مردمی می پردازد و نقشی فعال در هدايت مردم ايفا ميكند. در روزهای پيروزی انقلاب فعالانه تلاشهای انقلابی خود را گسترش ميدهد .
شهید حاجی پور پس از پيروزی انقلاب اسلامی، با دوستان خود كميتة مسجد قبا را راه می اندازد و خود به عنوان مسئوول كميته انتخاب ميشود.
وی در دستگيری ساواكی ها و سران رژيم شاه ، نقش بسزايی ايفا میكند. پس از تشكيل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، به عضويت اين نهاد انقلابی در می آيد و بدليل تجربيات نظامی كه داشت، به آموزش پاسداران میپردازد .
وی مدتی نيز مسئووليت حفاظت از بيت حضرت امام خمينی ( ره ) را به عهده ميگيرد. با شروع غائلة كردستان و فرمان حضرت امام ( ره) مبنی بر آزاد سازی شهر پاوه با يك گردان نيرو عازم كردستان میشود.
شهید حاجی پور همراه گردان خود، به نيروهای شهيد چمران ملحق ميشود و در آزاد سازي پاوه و پاكسازی ديگر شهرهای كردستان از وجود گروهك های ضد انقلاب،حماسه ميآفريند و توانمندی نظامی بالايی از خود بروز ميدهد.
شهيد حاجی پور پس از شروع جنگ تحميلي ، همراه با گردان تحت امر خود، عازم جبهه های جنوب ميگردد و با آموزش و سازماندهی نيروها به مقابله به دشمن متجاوز ميپردازد . وي معتقد بود كه بايد تا قطع كامل ريشه های استعمار و استكبار، با آنان جنگيد و بر اين باور، تا پای جان ايستاد .

شهيد حاجی پور در عمليات فتح المبين و بيت المقدس با مسئووليت فرماندة گردان وارد عمل ميشود . وي در اين دو عمليات، رشادت و شهامت فراوانی از خود بروز ميدهد. در عمليات بيت المقدس، بشدت از ناحية پا مجروح ميشود.
پس از بهبود يافتن نسبي ، با دختری مومن ازدواج مي كند، اما ازدواج نيز تعلقي در دلش نمی افكند كه او را از جبهه باز دارد. بار ديگر براي عمليات رمضان خودش را به جبهه ميرساند كه در اين عمليات، فرماندهی گردان خط شكن  عمار به او محول مي شود .
شهيد حاجی پور با شناسايي دقيق مواضع دشمن، در اين عمليات، خطوط پدافندی دشمن را با يورش جانانه در هم مي شكند. حاجی پور پس از انجام موفقيت آميز اين عمليات، به لبنان اعزام مي شود تا در زمينة آموزش رزمندگان لبناني فعاليت نمايد كه در اين باره، كارهاي ارزشمندي انجام ميدهد.
به دنبال فرمان حضرت امام خميني (ره ) مبني بر بازگشت نيروها از لبنان، به كشور باز ميگردد و به عنوان فرمانده تيپ منصوب ميشود.
شهید حاجي پور برای انجام عمليات زين العابدين و  مسلم بن عقيل خود را به جبهه ميرساند و به عنوان مسئوول محور عملياتي وارد عمل مي شود.
وی در اين دو عمليات، با فرماندهی مدبرانه، شهرهای سومار  و  گيلانغرب را از تيررس دشمن آزاد و شكست سنگيني را بر دشمن تحميل ميكند.
در عمليات والفجر مقدماتي، شهید حاجی پور به عنوان فرماندة گردان عمار، در نوك پيكان حمله واقع ميشود و حماسه اي ستودنی خلق ميكند.
در عمليات ديگري در منطقة مهران، با طراحي مبتكرانه و هلی برد نيرو به عقب دشمن، نيروهای عراقی را از پای در می آورد و فرماندة آنان را اسير ميكند .
با شروع عمليات والفجر 4 شهید حاجي پور همراه نيروهای خود، به جبهة غرب ميرود و با سازماندهي نيروها به دشمن يورش مي برد و به كلية اهداف از پيش تعيين شده ميرسد.
از جمله ارتفاعات استراتژيك  1904 را كه مشرف بر شهر پنجوين عراق است، از چنگ دشمن خارج ميكند و با قدرت تمام به منطقه مسلط مي شود .

شهيد حاجی پور پس از تثبيت مواضع به دست آمده در مرحلة اول عمليات والفجر 4  در منطقة غرب، در مرحلة دوم عمليات كه براي شناسايي مواضع دشمن رفته بود، در دشت پنجوين مورد هدف تير مستقيم تانك دشمن قرار ميگيرد و در تاريخ 14 آبان 1362 به فوز عظيم شهادت نايل ميشود.
 


نوشته شده در   شنبه 26 اسفند 1391  ساعت  08   توسط   مدیر اداره تبلیغات اسلامی شهرستان آذرشهر
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید